Kush janë 20 personat më të pasur të Europës?!
Albeu.com
Instituti Luks, institut i specializuar për analizimin e pesonave të pasur, shpalli listën e njerëzve më të pasur të Evropës. Sipas ketij raporti numri i miljarderave në botë është 691, ndërsa në europë 50.Ne listen e me te pasurve te europes gjenden njerez te profileve te ndryshme, njerez nga sektori i tekstilit e deri te i ilaceve, nga njerez te varfur ne femijeri e deri te ata qe gjithmone kane qene te ketij rangu.

Sipas raportit, kete vit eshte shenuar nje rritje rekorde ne numrin e miljarderave, sepse nga viti 2004 ky numer eshte rritur per 100.
Miljarderat jane nga 45 shtete te ndryshme dhe kapitali total llogaritet te jete mbi 2.2 biliarde dollare apo 1.75 biliarde euro.
Kapitali i 50 miljarderave europian eshte rreth 300 miliarde euro.

Ja lista e 20 personave me te pasur te europes:

1-Lakshimi Mittal / Angli 24 miliarde euro.
2-Ingvar Kampard / Zvicerr 22.8 miliarde euro.
3-Karl Albrecht / Gjermani 19 miliarde euro.
4-Liliane Bettencourt / France 17.2 miliarde euro.
5-Bernard Arnault / France 17 miliarde euro.
6-Roman Abramovich / Rusi 15 miliarde euro.
7-Amancio Ortega / Spanje 14 miliarde euro.
8-Silvio Berlusconi / Itali 12.9 miliarde euro.
9-Stefan Persson / Suedi 12.3 miliarde euro.
10-Dieter Schwarz / Gjermani 11 miliarde euro.
11-Luciano Benetton / Itali 10.9 miliarde euro.
12-Philip Green / Angli 9.1 miliarde euro.
13-Leonardo Del Vecchio / Itali 9 miliarde euro.
14-Stefan Quandt / Gjermani 8.9 miliarde euro.
15-Michele Ferrero / Belgjike 8.8 miliarde euro.
16-Hans Rausing / Angli 8.7 miliarde euro.
17-Gerald Grosvernor / Angli 8.7 miliarde euro.
18-Michael Otto / Gjermani 8.6 miliarde euro.
19-Serge Dassault / France 8.5 miliarde euro.
20-Spiro Latsis / Zvicerr 8.4 miliarde euro .
Shtuar më 11/11/2005, ora 15:05
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori