Kurdët shpallën pavarësinë, por ja "zjarri" që i pret përreth (FOTO LAJM)

Pëlqej
Pas një referandumi popullata kurde në rajonin e Irakut po shkojnë drejt pavarësisë. Edhe pse nuk janë numëruar të gjitha kutitë mësohet se mbi 90 % e votuesëve janë pro një shteti të pavarur, shkruan albeu.com

Por, kurdët do ta kenë të vështirë pasi Turqia dhe Iraku kanë paralajmëruar për fillimin e një onfesive ushtarake. Ushtria turke ë është edhe në NATO ka një përbajtje tepër të madhe ushtarake.

Sipas mediave turke ajo posedon 455 helikopterë, 382 mije e 850 ushtarë aktivë,360 mijë 565 ushtarë rezervë,207 avionë ushtarakë dhe mbi 7000 makina luftarake.

Por edhe Iraku i ka kërcënuar kurdët me luftë dhe ushtria e këtij të fundit nuk është e dobët. Iraku posedon 32 helikopterë luftarakë, 301 tanke,239 armë të rënda dhe 59 raketa hedhëse.

E megjithatë vlen të theksohet se fillimi i një luftë me kurdët e Irakut do të ishte fatale për Turqinë pasi në këtë të fundit jetojnë me miliona kurdë./albeu.com/
Shtuar më 26/09/2017, ora 13:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori