Kur lufta bie mbi fëmijët, 3 milionë sirianë nuk shkojnë në shkollë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Mbi 3 milionë fëmijë sirianë nuk shkojnë më në shkollë, pasi vendi i tyre është i përfshirë nga luftime të ashpra.

Në rast se lufta do të vazhdojë për shumë kohë, ka mundësi që në shtetin sirian një brez të mbetet pa u edukuar, ka raportuar "Save the Children".

Lufta civile që po zhvillohet në Siri ka lënë të vdekur 190.000 persona, më shumë se 3 milionë janë larguar nga vendi dhe 6 milionë të tjerë janë zhvendosur në zona më të sigurta brenda për brenda shtetit.

Raporti i organiztës ndërkombëtare dëshmon se lufta ndër të tjera po lë edhe pasoja tek fëmijët, të cilët rriten në një ambjent të tmerrshëm, me flakë, zjarr dhe të shtëna. /albeu.com/
Shtuar më 18/09/2014, ora 16:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori