Këshilli i Sigurimit mbështet armëpushimin në Siri

Dhjetor 2015
Civilët dhe skuadrat e shpëtimit nxjerrin një foshnjë dhe viktima të tjera nga rrënojat e një ndërtese pas një sulmi ajror të kryer nga forcat e qeverisë siriane. 7 dhjetor 2015.
Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka votuar pro marrëveshjes së armëpushimit në Siri, marrëveshje e cila është nënshkruar nga Turqia dhe Rusia dhe mbështetur edhe presidenti sirian.

Armëpushimi vjen pas më shumë se 5 vitesh luftë që kanë lënë pas mbi 300 mijë e miliona njerëz të zhvendosur.

Këshilli i Sigurimit u miratua me 15 vota pro të anëtarëve të saj. /albeu.com/
Shtuar më 31/12/2016, ora 20:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori