Kryhet vjedhja më e madhe e kriptovalutave ndonjëherë, me vlerë 530 milionë dollarë
“Coincheck” ka suspenduar depozitat dhe tregtinë e të gjitha valutave digjitale përpos Bitcoinit, deri sa të vlerësojë humbjet e NEM, një valute më pak të njohur.

Nëse konfirmohet vjedhja, kjo do të jetë më e madhja në historinë e valutave dixhitale.

Një tjetër uebfaqe për shkëmbime, “MtGox” kishte kolapsuar më 2014 pasi kishte pranuar se 400 milionë dollarë ishin vjedhur nga rrjeti i saj.

“Coincheck” thotë se do të kompensojë investitorët që kanë mundur të humbin nga kjo ngjarje.

Gjithashtu, gjatë vitit 2017, hakerë të panjohur kanë marrë një vlerë prej 32 milionë dollarë nga Kriptovaluta (Monedha virtuale), një nga më të njohurit e pasuesve të panumërt të Bitcoin.

Sipas “CyberScoop”, hakerët zbuluan një dobësi në Portofolin e Paritetit, një nga shumë shërbimet që i ofrojnë llogaritë bankare, si shërbimet e protofolit për përdoruesit për t’i lënë kriptovalutat (monedhat virtuale).

Shfrytëzimi i dobësisë i lejoi hakerëve që t’i merrnin dhe të mos vëreheshin më nga rreth 153,000 “ether” në tre transaksione të veçanta.

Ky sulm pason një vjedhje tjetër prej rreth 10.3 milion dollarë në ‘Ether’ nga platforma tregtare ‘CoinDash’ më parë gjatë javës, megjithëse këto sulme janë larg nga i pari që ka goditur komunitetin “Ether”. Në qershor të vitit 2016, hakerët u përpoqën të vidhnin rreth 53 milionë dollarë në kriptovalutë (Monedha Virtuale) nga fondi i kapitaleve sipërmarrëse të Organizatës së Decentralizuar Autonomike.

Ndërsa të gjithë pretendojnë se njohin dikë që kujtohet se kishte 500 Bitcoin në një hard disk të vjetër diku, i interesuar për t’i investuar në tregun e kriptovalutës në këtë pikë do të kërkonte injorimin ose racionalizimin e vetëm disa flamujve të vegjël. Ato mund të përfshijnë kohën kur hajdutët u larguan me miliona në Bitcoin nga nëntoka e Tregut Sheep, ose atë kohë një ish hetues federal vodhi 820,000 dollarë në Bitcoin nga Silk Road, ose atë kohë 450 milionë dollarë në Bitcoin u zhdukën nga shpërndarësja tregtare Mt. Gox.

Mashtrimet në rritje në kriptovalutë ose shuplakave të vazhdueshme në SEC nuk ishin të mjaftueshme për të menduar dy herë, ata mund ta konsideronin paralajmërimin e fundit të bashkëpunëtorit të Ethereumit, Charles Hoskinson për investitorët se shumë oferta fillestare të monedhës e kishin kthyer Etherin dhe kriptovalutat e tjera në “një bombë me sahat” me njerëz “të verbuar nga paratë e shpejta dhe të lehta”. /albeu.com/
Shtuar më 27/01/2018, ora 22:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori