Kryeministri hungarez: Emigrantët në Itali të kthehet në vendin e tyre
Kryeministri hungarez Viktor Orban ka thënë se emigrantët e paligjshëm në Itali duhet të deportohen përsëri në Afrikë, në vend që të zhvendosen në vende të tjera në Evropë dhe se Hungaria është e gatshme të ndihmojë për procesin.

Deklaratat e Orban u bënë gjatë një konference shtypi pas një takimi me ministrin e Brendshëm italian Matteo Salvini, i cili ka shkaktuar debate ditët e fundit duke mos lejuar më shumë se 100 emigrantë afrikanë të zbresin në brigjet italiane nga një varkë e ankoruar në Catania.

I pyetur nëse migrantët duhet të zhvendosen nga Italia në vendet e tjera të BE, Orban tha se ata duhet të kthehen në shtëpi.

"Ne duhet t'i kthejmë ata në vend që t'i zhvendosin," tha ai, duke shtuar se çdo gjë tjetër do të thotë "kontrabandistët njerëzorë kanë fituar" dhe "emigrantët do të vazhdojnë të vijnë në valë të mëtejshme".

Orban tha se migrimi i paligjshëm ishte çështja më e rëndësishme me të cilën ballafaqohet Bashkimi Evropian dhe tha se Hungaria "u sulmua" nga Brukseli sepse vendi kishte treguar se ishte e mundur që migrantët të ndaleshin në tokë, duke iu referuar gardhit të ndërtuar në kufirin e Hungarisë me Serbinë dhe Kroacinë.

Ishte e mundur, tha Orban, që Salvini të provonte se migrantët mund të "ndaleshin gjithashtu në det." Ai i bëri thirrje Salvinit të mos "tërhiqej" dhe premtoi ndihmë nga Hungaria për të ndihmuar Italinë të mbronte kufijtë e saj. "Siguria e Evropës varet nga suksesi i tij [Salvinit]," tha ai.
Shtuar më 28/08/2018, ora 22:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori