Kriza nė Evropė, racizėm ndaj refugjatėve dhe emigrantėve
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pozita e refugjatėve, emigrantėve, tė cilėt kėrkojnė shpėtim nga luftėrat dhe vėshtirėsitė ekonomike po pėrkeqėsohet nė Evropė, ku kriza financiare dhe ekonomitė e pėrforcojnė jotolerancėn ndaj kėtyre personave, theksohet nė raportin vjetor pėr tė drejta tė njeriut tė organizatės Amnesti interneshėnall.

Nė raport pėrmendet Greqia dhe ligjet e saj tė ashpra emigruese, si dhe deportimi nga Italia i personave tė cilėt kėrkojnė azil.

"Nė tė dyja vendet AI konstaton probleme serioze", deklaroi Salil Sheti, sekretar kryesor i organizatės.

Ai bėn lidhshmėrinė midis gjendjes momentale ekonomike me sjelljen ksenofobike ndaj refugjatėve dhe emigrantėve nė disa vende evropiane, shkruan Zhurnal.

Greqia vitin e kaluar vendosi ligje, me tė cilat miratohet mbajtja e emigrantėve dhe refugjatėve ilegal nė baza tė ndryshme, nė mesin e tė cilave pėr shembull dyshimi se bartin sėmundje ngjitėse, thuhet nė raport.

Nė shkurt Gjykata Evropiane pėr tė Drejta tė Njeriut pėrcaktoi se Italia i ka shkelur normat ndėrkombėtare lidhur me respektimin e tė drejtave tė njeriut nė lidhje me kthimin e personave nė vendin e tyre amė, pėr tė cilėt ekziston rreziku pėr tė maltretuar atje.

Edhe emigrantėt nga Maqedonia si dhe ata shqiptarė qė punojnė nėpėr vende tė BE-sė, e nė veēanti nė Greqi janė viktimė e nacionalizmit, egoizimit dhe racizmit tė popullatės vendase. /albeu.com/
Shtuar më 23/05/2013, ora 10:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.