Kriza në Evropë, racizëm ndaj refugjatëve dhe emigrantëve
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pozita e refugjatëve, emigrantëve, të cilët kërkojnë shpëtim nga luftërat dhe vështirësitë ekonomike po përkeqësohet në Evropë, ku kriza financiare dhe ekonomitë e përforcojnë jotolerancën ndaj këtyre personave, theksohet në raportin vjetor për të drejta të njeriut të organizatës Amnesti interneshënall.

Në raport përmendet Greqia dhe ligjet e saj të ashpra emigruese, si dhe deportimi nga Italia i personave të cilët kërkojnë azil.

"Në të dyja vendet AI konstaton probleme serioze", deklaroi Salil Sheti, sekretar kryesor i organizatës.

Ai bën lidhshmërinë midis gjendjes momentale ekonomike me sjelljen ksenofobike ndaj refugjatëve dhe emigrantëve në disa vende evropiane, shkruan Zhurnal.

Greqia vitin e kaluar vendosi ligje, me të cilat miratohet mbajtja e emigrantëve dhe refugjatëve ilegal në baza të ndryshme, në mesin e të cilave për shembull dyshimi se bartin sëmundje ngjitëse, thuhet në raport.

Në shkurt Gjykata Evropiane për të Drejta të Njeriut përcaktoi se Italia i ka shkelur normat ndërkombëtare lidhur me respektimin e të drejtave të njeriut në lidhje me kthimin e personave në vendin e tyre amë, për të cilët ekziston rreziku për të maltretuar atje.

Edhe emigrantët nga Maqedonia si dhe ata shqiptarë që punojnë nëpër vende të BE-së, e në veçanti në Greqi janë viktimë e nacionalizmit, egoizimit dhe racizmit të popullatës vendase. /albeu.com/
Shtuar më 23/05/2013, ora 10:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian