Kreu i OKB-së: Vendet afrikane, mikpritëset më të denja të refugjatëve
Vendet afrikane janë më mikpritëset dhe më bujaret e botës së refugjatëve, ndërkohë që Perëndimi dhe vendet e tjera kanë mbyllur kufijtë dhe kanë ndërtuar mure, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres.

“Kufijtë afrikane mbeten të hapur për ata që kanë nevojë për mbrojtje, në një kohë kur shumë kufij janë mbyllur edhe në vendet më të zhvilluara në botë”, tha Guterres në një samit të Bashkimit Afrikan në kryeqytetin etiopian, Adis Abeba.

Vërejtjet e sekretarit të përgjithshëm, të cilët nuk iu referohen direkt dekretit emigrues të SHBA-ve, u pritën me duartrokitje.
Samiti dyditor u zhvillua për të vendosur nëse do të ripranohej Maroku në organizatë pas një mungese prej 33 vitesh, përcjell Atsh.

Presidenti i Guinesë, Alpha Conde u zgjodh për të pasuar Idriss Debye të Çadit, si kryetar i bashkimit, që është më shumë një post ceremonial. /albeu.com/
Shtuar më 30/01/2017, ora 19:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori