KOS emeron peshkopin e vijes se ashper ne Kosove
Albeu.com
Kisha Ortodokse Serbe ka emëruar një peshkop të ri në Kosovë, i cili njihet si ndjekës i vijës së ashpër të politikës serbe. Kisha tha se udhëheqësi i ri shpirtëror i serbëve në Kosovë do të jetë peshkopi Amfilohije Radovic, i cili është ...... i njohur për nacionalizmin e tij dhe besimin konservator, njofton Radio Evropa e Lire.

Emërimi i së enjtes mbrëma sinjalizon se Kisha Serbe mbetet e vendosur në kundërshtimin e deklaratës së pavarësisë së Kosovës.

Peshkopi i mëparshëm i Kosovës, Artemije, u zëvendësua në muajin shkurt, për shkak të akuzave se keqpërdori kishën dhe fondet e shtetit.
Shtuar më 21/05/2010, ora 14:38
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori