E FUNDIT/ Zhbllokohet supersfida, Barcelona-Sevilla (VIDEO)
Koreja e Veriut ndryshon orën e saj për tu përputhur me Korenë e Jugut
Koreja e Veriut po ndryshon zonën e saj kohore që të përputhet me Jugun pas samitit ndër-korean të javës së kaluar, sipas mediave të saj shtetërore.

Vendi do të lëvizë orët e tij përpara me 30 minuta të shtunën, tha agjensia zyrtare e lajmeve të KCNA.

Rivendosja është "hapi i parë praktik" për "përshpejtimin e procesit për Veriun dhe Jugun për t'u bërë një", tha ai.

Deri tani, ishte koha e Phenianit, e cila është gjysmë ore pas Koresë së Jugut dhe Japonisë.

Ai paraqiti 30 minutat shtesë në vitin 2015 si një qëndrim kundër "imperialistëve të ligë japonezë", sepse orët e saj u ndryshuan në përputhje me Tokën, kur gadishulli Korean ishte nën sundimin e Japonisë.

Koreja e Jugut (e cila është nëntë orë përpara GMT) ishte larguar edhe nga koha japoneze në vitet 1950, por u kthye përsëri në vitet 1960. /albeu.com/
Shtuar më 04/05/2018, ora 19:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori