“Komedia Hyjnore” e Aligerit propozohet të hiqet nga shkollat
Komedia Hyjnore” e Dante Aligerit është propozuar nga agjencia këshillimore “Gherush 92” që të hiqet nga kurrikulat shkollore të mbarë botës, pasi është vepër antisemite, islamofobike, raciste.

Grupi i studiuesve që i ka dhënë këtë këshillë OKB-së, është një grup serioz mendimet e të cilit OKB-ja e Ban Ki Munit i zbaton në projekte konkrete. Presidentja e këtij grupi, Valentina Sereni, deklaroi për mediat ndërkombëtare se vepra epike e Dantes është ofensive dhe diskriminuese, e për këtë arsye nuk ka vend për të në klasat moderne. /albeu.com/
Shtuar më 14/03/2012, ora 09:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori