Kjo është "Rusia e Madhe" për të cilën lufton Putini
Thuajse nuk ka shtet në botë që mos të ketë lëvizje irredentiste dhe nacionaliste që kërkojnë një territor më të madh për vendin e tyre.

Ndërsa, Evropa po kërkon ta mbyllë nacionalizmin dhe ka vendosur kufij thuajse të pandryshueshëm shtetërorë, në Rusi ndodh ndryshe.

Kohët e fundit, rusët po "ëndërrojnë" atë që e konsiderojnë "Rusi e Madhe", shkruan PortAlb.

Ajo që quhet "Rusia e Madhe" përfshin territoret e Ukrainës ku aktualisht po luftohet, në Krime dhe në të gjithë Ukrainën Lindore.

Pretendimet e nacionalistëve ruisë shkojnë edhe më larg, pasi ata pretendojnë edhe të gjithë territoret e ish-Republikave Sovjetike, Mongolinë, Finlandën, Alaskën dhe një pjesë të territorit të Iranit. /albeu.com/
Shtuar më 07/09/2014, ora 10:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori