Kinë, partia Komuniste zgjedh lidershipin e ri
Partia Komuniste e Kinës mbylli te mërkurën punimet e kongresit një javor dhe zgjodhi lidershipin e ri të vendit. Më shumë se 2.200 delegatë u mblodhën në hollin e madh të popullit në Pekin për zgjedhjen e Komitetit të ri Qëndror.Ne deklaraten permbyllese, presidenti Hu Jinato tha se Kongresi ka zevendesuar lideret e vjeter me te rinj, dhe ka marre vendime te nje rendesi historike.


“Jemi te bindur se vendimet dhe planet e miratuara dhe gjithe çfare u arrit ne kete Kongres, jane zhvillime historike dhe do te luajne nje rol kyç ne drejtimin e kauzes se madhe te socializmit me karakteristikat kineze dhe sipermarrjen e rendesishme te riperteritjes se lidershipit partiak”, tha Hu Jintao. /albeu.com/
Shtuar më 14/11/2012, ora 18:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori