Kina teston me sukses avionin më të madh amfib në botë (VIDEO)
Pëlqej
AG600 avioni më i madh amfibut në botë, zhvilloi fluturimin e parë të dielën nga një aeroport në brigjet e DetitKinës Jugore.

Televizioni shtetëror shfaqi imazhet e drejtpërdrejta të ngritjes së AG600 nga aeroporti i Zhuhai në provincën jugore të Guangdong, që ndodhet në bregun e DetitKinës Jugore.

U kthye rreth një orë më vonë dhe u përshëndet nga turma me flamuj kinezë, përcjell albeu.com.

Agjencia e lajmeve Xinhua tha se avioni ishte "fryma mbrojtëse e detit, ishujve dhe shkëmbinjve të vegjël".

Fluturimi i tij i parë ishte parashikuar në fillim të këtij viti, por është e paqartë se pse u vonua pasi testet tokësore u zhvilluan në prill.

Industria shtetërore e Aviacionit Corp të Kinës (AVIC) ka shpenzuar pothuajse tetë vjet zhvillimin e avionit, i cili është përafërsisht ka madhësinë e një Boeing Co 737 dhe është projektuar për të kryer shpëtimin detar dhe shuar zjarret e pyjeve. /albeu.com/
Shtuar më 24/12/2017, ora 14:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori