Kina tërbohet për Huawein, arreston 13 shtetas kanadezë
Kanadaja tha të enjten se 13 prej shtetasve të saj janë arrestuar në Kinë që kur zyrtari kryesor financiar i kompanisë Huawei Technologies Co Meng Wanzhou u arrestua muajin e kaluar në Vankuver me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

“Të paktën” tetë nga 13 të arrestuarit u liruan, qeveria kanadeze tha në një deklaratë, pa zbuluar se çfarë akuzash janë hedhur.

Para deklaratës së të enjtes, ndalimi i vetëm tre qytetarëve kanadezë ishte publikuar. Tensioni diplomatik midis Kanadasë dhe Kinës është intensifikuar që nga arrestimi i Meng më 1 dhjetor.

Qeveria kanadeze ka thënë disa herë se nuk sheh ndonjë lidhje të qartë midis arrestimit të Meng, vajzës së themeluesit të Huawei dhe ndalimit të qytetarëve kanadezë.

Por diplomatët perëndimorë me bazë në Pekin dhe ish-diplomatët kanadezë kanë thënë se besojnë se arrestimet ishin një “hakmarrje” nga Kina.
Shtuar më 04/01/2019, ora 11:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori