Kina shënon rritjen më të dobët industriale në 17 vjetët e fundit
Rritja e prodhimit industrial në Kinë muajin e kaluar ra në nivelin më të ulët në më shumë se 17 vjet. Taksat e Shteteve të Bashkuara për prodhimet kineze dhe rënia e kërkesës së brendshme ndikuan negativisht në industrinë e shtetit.

Masat lidhur me shitjet me pakicë dhe investimet gjithashtu ngjallën shqetësime se ekonomia e dytë e botës do të ketë nevojë për zvogëlim shtesë të shkallës së interesit në mënyrë që të nxitet rritja ekonomike, pavarësisht vendimit të bankës qendrore për t’i lehtësuar rregullat e marrjes së huave.

Rritja e prodhimit industrial ishte në nivelin prej 4.4 për qind në muajin gusht, ndërsa në korrik ishte 4.8 për qind. Ky është niveli më i ulët që nga shkurti i vitit 2002.

Kryeministri kinez, Li Keqiang, beson se strategjia për zvogëlimin e karbonit në atmosferë për t’i plotësuar objektivat e mbrojtjes së klimës është duke ndikuar për të keq në prodhimin e fabrikave, sepse po shkakton zvogëlimkërkesës në tregun e brendshëm dhe atë botëror.

Situata u përkeqësua vitin e kaluar kur Shtetet e Bashkuara e zgjeruan listën e taksave kundër mallrave kineze. Në anën tjetër, kompanitë kineze u kundërpërgjigjën duke e zvogëluar prodhimin dhe duke i tërhequr investimet nga ky shtet, shkruan “The Guardian”.
Shtuar më 16/09/2019, ora 16:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori