Kina rrezikon sërish nga COVID 19? Banorëve të Wuhan u kërkohet të forcojnë masat mbrojtëse
Banorët e Wuhan janë paralajmëruar të qëndrojnë brenda dhe të forcojnë masat e mbrojtjes, disa ditë para se të planifikohet heqja e kufizimeve sa i përket daljeve në qytetin ku edhe nisi përhapja e pandemisë së COVID-19.

Zyrtari i lartë i qytetit nxit vigjilencën, pasi autoritetet u përpoqën të largojnë një valë të dytë të infeksionit nga udhëtarët që vijnë nga jashtë.

Kina ka raportuar më shumë se 81.600 raste të virusit që prej fillimit të shpërthimit, përfshirë 3,322 vdekje, por niveli i transparencës rreth shifrave është vënë në dyshim.

Deri në këtë javë, komisioni kombëtar i shëndetësisë i Kinës nuk përfshinte njerëz që testuan pozitivisht, por nuk treguan simptoma në raportet e tij.

Sot u raportuan 31 raste të reja të konfirmuara, përfshirë dy infeksione të transmetuara në vend, ndërsa katër persona humbën jetën në Wuhan.

Ndërsa numri i çështjeve infektimeve ka rënë në mënyrë dramatike që nga shkurti, Wang Zhonglin, kryetari i Partisë Komuniste të Wuhan, tha se rreziku i një rikthimi të pandemisë në qytet mbetet i lartë për shkak të rreziqeve të brendshme dhe të jashtme, kështu duhet të ruhen masat e parandalimit dhe kontrollit, shkruan “The Guardian”.

Wuhan ka lehtësuar kufizimet gjatë javëve të fundit dhe autoritetet kanë thënë që lejimi i udhëtimeve do të fillojë nga 8 prilli, për ata që kanë “kodin shëndetësor” të gjelbër .

Kina do të mbajë zi kombëtare të shtunën për 14 “dëshmorët” mjekë, të cilët vdiqën, ndërsa iu përgjigjën pandemisë. Ambasadat dhe konsullatat kombëtare dhe të huaja do të ulin flamujt në gjysmë shtizë dhe të gjitha argëtimet publike do të ndalen, ndërsa në 10 të mëngjesit do të ketë tre minuta heshtje.

Li Wenliang është ndër 14 punëtorët e shëndetit i deklaruar “dëshmor” për përpjekjet kundër COVID-19. Mjeku kinez u qortua nga autoritetet për “përhapjen e thashethemeve” pasi ai u përpoq të paralajmëronte kolegët për shfaqjen e Covid-19 në dhjetor, por në mars një hetim mbi vdekjen e tij e shfajësoi Li.

Pandemia ka arritur në lartësi të reja në të gjithë botën – veçanërisht në SH.B.A. ku autoritetet kanë raportuar rreth 240,000 infeksione dhe 5,798 vdekje.

Më shumë se një milion njerëz janë diagnostikuar me Covid-19 dhe më shumë se 51.400 njerëz kanë vdekur.

Donald Trump ka urdhëruar forcat e mbrojtjes të fillojnë të bëjnë ventilatorë, pas disa javësh rezistencë ndaj thirrjeve për të zbatuar gjerësisht Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes. Presidenti ka fajësuar shtetet për mungesë të furnizimeve mjekësore, duke thënë se ata duhet të kishin grumbulluar rezerva dhe qeveria federale ishte “një mbështetje, dhe jo një nëpunëse urdhëruese”.

Nju Jorku thuhet se rrezikon të mbarojë ventilatorët në më pak se një javë. Guvernatori, Andrew Cuomo, ka qenë në mesin e shumë liderëve të shtetit duke thënë se ata ishin të dëshpëruar për ndihmë dhe duke u ankuar se shtetet duhet të bëjnë oferta kundër njëri-tjetrit dhe agjencive federale vetëm për të siguruar furnizime. Autoritetet amerikane pritej të lëshonin udhëzime të reja për veshjen e maskave, në mes të rekomandimeve dhe politikave të kundërta midis vendeve të ndryshme .

Shtuar më 03/04/2020, ora 11:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori