Kina dhe Japonia po bëhen gati për luftë?
Tokio argumenton se planet e saj për të rritur fuqinë detare të vendit janë tërësisht për qëllime mbrojtëse dhe nuk janë në kundërshtim me kushtetutën e pas Luftës së Dytë Botërore, e cila e ndalon këtë shtet që të ketë fuqi ushtarake sulmuese, njoftoi media japoneze.
Japonia dëshiron të përmirësojë flotën e saj të helikopterëve të klasit të Izumos për t’i kthyer ato në transportues të avionëve në shkallë të plotë për të akomoduar luftarakët e SHBA-së F-35B dhe varianti vertikal i uljes së luftarakes fshehurazi.

Për shkak se ngarkimi i avionëve luftarakë F-35B mbi raketat e konvertuar të helikopterëve Izumo dhe Kaga do të nënkuptonin drejtpërsëdrejti marrjen e aftësisë së Japonisë për të goditur bazat e armikut, Qeveria do të duhet të vendosë çështjen bazuar në diskutimet për rishikimin e Udhëzimeve të Programit të Mbrojtjes Kombëtare në fund të vitit 2018, njoftoi gazeta japoneze “Yomiuri Shimbun”.

Kina ka qenë e shpejtë për të kritikuar planet e Tokios, raporton “Sputnik International”.

Japonia, e cila beson se po përballet me kërcënime të sigurisë nga fqinjët rajonalë të Koresë së Veriut dhe Kinës, këmbëngul se kushtetuta e saj nuk e ndalon atë nga transportuesit e avionëve, të cilat Tokio argumenton se janë armë thjesht mbrojtëse.
Të kujdesshëm përsa i përket aftësisë raketore balistike në rritje të Phenianit, shqetësimi kryesor i Japonisë është Kina, e cila ka vendosur kontroll mbi një numër të shkëmbinjsh në detin e Kinës Jugore, të cilat gjithashtu pretendohen nga Vietnami, Filipinet dhe Tajvani.

Japonia, gjithashtu, ka frikë se Kina mund t’i zaptojë me lehtësi ishujt Senkaku / Diaoyu në detin e Kinës Lindore, të cilat, ndonëse momentalisht po administrohen nga Tokio, shkroi “DW”.

Shtuar më 02/01/2018, ora 13:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori