Kina, 200 miliardë dollarë investim
Rreth 10 milionë banesa me kosto të ulët gjatë 2011-s,do të ndërtojë Kina, investimky që do të kapë një vlerë totale prej 200 miliardë dollarësh.
Lajmin e bëri të ditur Ministri i Strehimit, nëpërmjet një komunikate të lëshuar më parë gjatë ditës.

Suksesi ekonomik i Kinës ka bërë që çmimet e pronave të paluajtshme të rriten shumë, duke e bërë të papërballueshme blerjen për shumë qytetarë të thjeshtë.

Në total është vendosur që të ndërtohen 36 milion ndërtesa me kosto të ulët në vitet e ardhshme, duke rritur mundësitë dhe ulur çmimin e strehimit për dhjetëra miliona kinezë.

Plani është kundërshtuar nga ndërtuesit, të cilët janë ankuar se kjo ndërhyrje e shtetit do të dëmtojë rëndë biznesin e tyre të ndërtikit. /albeu.com/
Shtuar më 09/03/2011, ora 20:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori