Kili goditet nga një tërmet i fortë, paralajmërohet për tsunami
Një tërmet i fuqishëm 7.7 ballësh ka goditur sot Kilin, duke shkaktuar kështu edhe paralajmërim për një tsunami të mundshëm.

Tërmeti goditi 225 kilometra në jugperëndim të Puerto Montt, në jug të Kilit, ndërsae piqendra e tërmetit ishte në një thellësi prej 15 kilometrash, njofton Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së.

Zyra e Kilit për Emergjenca Kombëtare e ka bërë një paralajmërim dhe ka urdhëruar evakuimin e zonave bregdetare në rajonin Los Lagos.

"Si masë parandaluese, ne urdhërojmë evakuimin e zonave bregdetare të Bibios, Araucania, Los Rios, Aysen," thuhet në paralajmërim. /albeu.com/
Shtuar më 25/12/2016, ora 16:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori