Ki Moon: Ti jepet fund luftës në Libi
Duhet të vendoset rendi në Libi dhe duhet dhënë fund luftimeve, kështu ka deklaruar shefi i OKB-së, Ban Ki Moon duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjë.

Ki Moon tha se kriza ka hyrë në një “fazë të re dhe decizive” dhe se kryesorja në këto momente është të sigurohet që tranzicioni të kalojë shpejt dhe lehtë.

Rebelët libianë deklarojnë se kanë pothuajse kompletuar kontrollin e Tripolit, ndërkohë që luftimet vazhdojnë në lindje. Në të gjithë vendin raportohet se ka mungesë karburanti, ushqimesh dhe ndihmash mjekësore.

Korrespondentët në Tripoli thonë se ka pasur disa luftime, kryesisht përreth aeroportit ndërkombëtar, po aktualisht qendra e kryeqytetit është e qetë. /albeu.com/


Shtuar më 27/08/2011, ora 12:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori