Këto janë shtetet e botës pa aeroport
Nga rreth 196 shtete në botë, janë vetëm pesë vende që nuk kanë aeroport dhe të gjitha këto janë brenda Evropës.

Të renditur sipas rendit alfabetik, këto vende janë Andorra, Lihtenshtajni, Monako, San Marino dhe Qyteti i Vatikanit.

Andorra

E gjendur në mes të Spanjës dhe Francës, Andorra është vendi me sipërfaqen më të madhe që nuk ka aeroport. Sipërfaqja e Andorrës është rreth 468 kilometra katrorë dhe ka një popullsi prej 85 mijë banorësh. Aeroporti më i afërt është ai i Perpignan – Rivesaltes, i cili është 160 kilometër larg që ofron fluturime brenda Francës dhe Britanisë së Madhe. Andorra ka tre heliporte që gjenden në La Massana, Arinsal dhe Escaldes-Engordany.

Lihtenshtajni

Lihtenshtajni është një vend pa dalje në det midis Zvicrës dhe Austrisë. Zona gjeografike e saj është 160 kilometra katrorë dhe ka një popullsi prej 35 mijë banorë. Aeroporti më i afërt i madh në Lihtenshtajni është Aeroporti i Cyrihut në Zvicër, i cili është 130 kilometra larg. Lihtenshtajni ka një helioport të vendosur në Balzers.

Monako

Monako është një qytet-shtet i vendosur në rivierën Franceze. Ajo kufizohet në tri anët nga Franca dhe në një anë nga deti Mesdhe. Monako është vendi i dytë më i vogël në botë me një hapësirë ​​gjeografike prej vetëm 2.02 kilometrash dhe një popullsi prej 36.371 banorësh. Aeroporti më i afërt i Monacos është Aeroporti Côte d’Azur në Nisë të Francës. Monako ka një helioport të vendosur në rrethin e Fontvieille.

San Marino

San Marino është një shtet i vogër i rrethuar nga të gjitha anët nga Italia. San Marino është rreth 61 kilometra katrorë dhe ka një popullsi prej mbi 30 mijë banorësh. Aeroporti më i afërt është Aeroporti Ndërkombëtar, Federico Fellini në Rimini të Italisë. San Marino ka një pistë private në Torraccia dhe një helikopter ndërkombëtar të vendosur në Borgo Maggiore.

Qyteti i Vatikanit

Vendi më i vogël në botë është qyteti i Vatikanit, një qytet-shtet me një sipërfaqe gjeografike prej vetëm 44 hektarësh dhe një popullsi prej rreth 840 banorësh. I rrethuar tërësisht nga kryeqyteti i Italisë, Roma. Qytetit të Vatikanit nuk ka aeroporte apo autostrada. Qyteti i Vatikanit ka një helikopter që përdoret nga Papa dhe krerët e shteteve që e vizitojnë Vatikanin. /albeu.com/
Shtuar më 28/02/2018, ora 20:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori