Këto janë 10 tempujt më të mëdhenj në botë (FOTO LAJM)

Një tempull përcaktohet si një strukturë e rezervuar për aktivitete fetare ose shpirtërore.

Megjithatë, jo të gjitha fetë e përdorin këtë fjalë për të përshkruar shtëpitë e tyre të adhurimit.

Më poshtë do të shihni tempujt më të mëdhenj të ndërtuar ndonjëherë në botë.

10. Baalbek - Baalbek, i njohur edhe si Heliopolis, është një vend arkeologjik i lashtë që gjendet në Libanin lindor.

9. Tempulli i Krishtit Shpëtimtar - Tempulli i Moskës për Krishtin Shpëtimtar u krijua fillimisht pas disfatës së Napoleonit në vitin 1815, por ndërtimi nuk filloi deri në 1839.

8. Tempulli i Shën Savës - Beogradi, kryeqyteti serb, është shtëpia e ndërtesës më të madhe të Kishës Ortodokse në botë. Tempulli i Shën Savës filloi të ndërtohet në vitin 1985, me pjesën më të madhe të punës që përfundoi në vitin 2004.

7. Tikal (Tempulli IV) - Tikal ishte qyteti më i madh në Perandorinë Maja, me ndërmjet 100,000 dhe 200,000 banorë.

6. Jetavanaramaya - Një stupa është një vend meditimi që lidhet kryesisht me budizmin. Ajo që shihni më lart, e cila gjendet në Sri Lanka, është më e madhja në botë, nëse matet me volum.

5. Sri Ranganathaswamy - Miliona vizitorë dhe pelegrinë bëjnë udhëtimin në tempullin Sri Ranganathaswamy çdo vit. Kompleksi Hindu i tempullit mbulon 156 hektarë, duke e bërë atë tempullin aktiv më të madh në botë. (Indi)

4. Tempulli Akshardham - BAPS, një organizatë shpirtërore hindu, e përfundoi këtë tempull në vitin 2005, dhe asnjë shpenzim nuk u kursye në krijimin e tij.

3. Borobudur -Hidhni sytë mbi tempullin më të madh budist të botës, i cili mund të gjenden në ishullin indonezian të Javas.

2. Karnak (Salla e Madhe Hypostile) -Pavarësisht nga rrënimi i saj, Karnak është padyshim një nga vendet më mbresëlënëse arkeologjike në Egjipt. Është kompleksi më i madh i tempujve të lashtë në botë dhe përfaqëson arritjet e shumë brezave të ndërtuesve egjiptianë.

1. Tempulli Angkor Wat - Angkor Wat është kompleksi më i madh i tempullit mbar botëror dhe përfaqëson majën e arkitekturës së Khmerit.
Shtuar më 20/10/2018, ora 16:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori