Këshilli i Sigurimit, mbledhje urgjente për Sirinë
Gjermania ka kërkuar takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar për përkeqësimin e dhunës në Siri. Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë deklaruar se forcat e sigurisë kanë vrarë afro 140 protestues të dielën, në një nga përleshjet më të dhunshme që nga shpërthimi i trazirave kundër presidentit Bashar al-Asad.

Dhjetëra të vrarë janë raportuar në qytetin Hama, pasi ushtria ka ndërhyrë me tanke.

Presidenti amerikan, Barak Obama, tha se “është tronditur nga brutaliteti i qeverisë siriane kundër popullit të saj”.

Këshilli i Sigurimit ka pranuar kërkesën dhe pritet që mbledhja të fillojë gjatë ditës.
Shtuar më 01/08/2011, ora 10:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori