Kërcënohet familja mbretërore
Familja mbretërore britanike duket se ka qenë në shënjestër të një kërcënimi fizik, teksa Princi Harry dhe e fejuara e tij Megan Markëll kanë marrë një pako të dyshimtë, që përmbante një letër ofenduese dhe pluhur të bardhë. Autoritetet dolën në konkluzionin se substanca nuk ishte e rrezikshme, por letra e dërguar Megan Markëll, po hetohet si krim i urrejtjes racore.

Policia britanike po heton një kërcënim të mundshëm ndaj familjes mbretërore britanike, teksa mediat bëjnë me dije se Princi Harry dhe e fejuara e tij Meghan Markle kanë marrë një pako që përmbante pluhur të bardhë.

Incidenti ka ngjallur frikë tek familja mbretërore, pasi mendohej se substanca ishte antraks. Por pas ekzaminimeve nga ekspertët rezultoi se nuk bëhej fjalë për një lloj pluhuri të rrëzikshëm. Ngjarja në fjalë po hetohet si krim i urrejtjes racore edhe nga zyrtarët e antit-terrorizmit, pasi pakoja shoqërohej edhe nga një letër me ofendime raciste ndaj Meghan Markle.

Sipas autoriteteve, pakoja ka mbërritur në adresë të çiftit në 12 shkurt, në Pallatin St James në Londrën qendrore. Letra është hapur fillimisht nga një anëtar i stafit të pallatit përpara se të mbërrinte tek Princi dhe e fejuara e tij, sipas oficerëve të përfshirë në hetim. Epsiodi me gjasa do të shtojë shqetësimet e Familjes Mbretërore për sigurinë, pëpara dasmës mbretërore të çiftit që do të mbahet më 19 maj. Përpara kësaj date, Princi Harry dhe Meghan Markle do të duhet të bëjnë disa paraqitje publike në evente të ndryshme.

Edhe pse Markle ka qenë subjekt i abuzimit racist online, kjo është hera e parë që ajo kërcënohet fizikisht, së bashku me të fejuarin e saj. Raportohet se Markle tashmë i është caktuar mbrojtje e specializuar e policisë, përpara se ajo të hyjë në familjen mbretërore. /albeu.com/
Shtuar më 24/02/2018, ora 23:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori