Kërcënimi bërthamor, në nivelin më të lartë që prej Luftës së Ftohtë
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka paralajmëruar liderët botërorë se sot kërcënimi për ndonjë sulm të mundshëm bërthamor është në nivelin më të lartë që prej përfundimit të Luftës së Ftohtë.

Guterres ka vënë në raportin e tij të parë për gjendjen në botë qëkur mori në dorë frenat e Kombeve të Bashkuara më 1 janar të këtij viti, rrezikun bërthamor.

Kreu i OKB-së, u ka thënë presidentëve, kryeministrave dhe monarkëve në takimin vjetor hapes të ministrave se miliona njerëz jetojnë me frikë nën hijen e provokimeve bërthamore dhe testeve raketore të Koresë Veriore. /albeu.com/Shtuar më 19/09/2017, ora 17:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori