Kalifornia e re kërkon pavarësinë nga Shtetet e Bashkuara
Pëlqej
Një grup që shpreson të shkëputet nga Kalifornia për shkak të taksave të larta dhe pakënaqësisë së tyre se si është drejtuar shteti, ka shpallur pavarësinë për "Kaliforninë e re".
Udhëheqësit e grupit publikuan të hënën një Deklaratë të Pavarësisë në shpresat se përfundimisht do të çonte në pavarësinë nga kapitali i shtetit, Sacramento.

Ndryshe nga lëvizja Calexit, e cila kërkon pavarësi nga Shtetet e Bashkuara për të gjithë shtetin e Kalifornisë, grupi ‘New California’, dëshiron të mbetet pjesë e Shteteve të Bashkuara, por nuk dëshiron të qeveriset nga shteti i Kalifornisë.

“Pas viteve të taksimit, rregullimit dhe politikës së mono partisë, shteti i Kalifornisë dhe shumë prej 58 qarqeve janë bërë të paqëndrueshme”, tha grupi.

‘Natyra e Shtetit që bëhet e padiskutueshme ka shkaktuar një rënie në shërbimet esenciale themelore siç janë arsimi, zbatimi i ligjit, mbrojtja nga zjarri, transporti, strehimi, kujdesi shëndetësor, taksimi, të drejtat e votuesve, sistemet bankare, pensionet shtetërore, parqet shtetërore, menaxhimin e burimeve, pronësinë në shtëpi, infrastrukturën dhe shumë më tepër’, thuhet në reagim. /albeu.com/
Shtuar më 16/01/2018, ora 22:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori