Kalifornia preket nga thatësira më e madhe në histori (FOTO-LAJMi)

Pëlqej
Guvernatori i Kalifornisë Jerry Brown i ka bërë thirrje qytetarëve të reduktojnë në 20% konsumin ujit pasi vendi po përballet me thatësirën më të madhe në histori.

Vetëm në tre vitet e fundit disa liqene apo rezervuare po shkojnë drejtë tharjes ndërsa lumenjtë po tkurren dita e ditës.

Sektorët më të prekur janë bujqësia dhe blegtoria. Në muajt e ardhshëm pritet të rritet me 6% çmimi i frutave dhe perimeve. Përveç kësaj, sipas Los Angeles Times, thatësira ka prekur edhe Teksasin dhe Oklahoman dhe mund të ketë pasoja të rënda ekonomike edhe për tregjet e brendshme të tyre. /albeu.com/
Shtuar më 23/08/2014, ora 11:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori