Josipovic: Kosova dhe Serbia ne BE
Albeu.com
Presidenti i Kroacisë, Ivo Josipoviç, ka deklaruar se të gjitha vendet e Ballkanit duhet të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, ndërsa u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit që t’i kthehen dialogut dhe bashkëpunimit.Pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, e ardhmja e marrëdhënieve Kosovë-Serbi shtrihet në integrimet evropiane, ka thënë Josipovic. Në deklaratën e Zyrës së presidentit kroat thuhet se "Kroacia është e bindur se zgjidhja e të gjitha çështjeve të hapura ndërmjet vendeve të rajonit, qëndron në anëtarësimin e tyre në BE".
Shtuar më 24/07/2010, ora 12:31
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori