Jordania me qeveri të re pas protestave
Jordania
Mbreti Abdullah i Jordanisë ka shkarkuar kabinetin e tij dhe ka emëruar kryeministër të ri pas protestave masive në rrugë. Kryeministri i ri, Marouf Bakhit, është ngarkuar me zbatimin e "reformave të vërteta politike", ka njoftuar pallati mbretëror.

Mijëra protestues, siç transmeton BBC, kanë kërkuar dorëheqjen e ish-kryeministrit Samir Rifai dhe ndërmarrjen e masave për rritjen e çmimeve dhe papunësinë.

Por, lëvizja e fuqishme opozitare islamike e vendit ka njoftuar nuk kërkon përmbysjen e mbretit Abdullah.
Shtuar më 01/02/2011, ora 15:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori