Johnson nuk humbet kohë, përgatitet për kryeministër
Ish-kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson nuk humbet kohë, ka kaluar vetëm pak kohë nga dorëheqja e kryeministrit David Cameron dhe ai shpalosi ambicien për t’u bërë kryeministër i vendit.

Fjala e Johnson nisi me falenderimin e bërë për rivalin e tij të hershëm brenda konservatorëve që e pati përballë edhe në referendum. "Dua ta nis duke falenderuar David Cameron. Më vjen keq që vendosi të dorëhiqej, por e respektoj vendimin e tij. David Cameron që kam njohur unë është një njeri i aftë, parimor dhe politikani më i jashtëzakonshëm i brezit tonë", tha Johnson.

Menjëherë pas kësaj, kandidati më potencial si kryeministër i Britanisë jashtë BE-së pas 7 dekadash në Union, u përqendrua tek programi.

"Së pari duhet të largojmë dhe të zgjedhim njerëzit e duhur që marrin vendime dhe mendoj se elektorati e bëri zgjedhjen e vet dhe u përgjigj me ndershmëri. Ata vendosën për të rimarrë kontrollin e vendit tonë", u shpreh ai.

Rinia, që votoi përgjithësisht kundër daljes, pati vëmendjen e saj në fjalën e ish-kryebashkiakut të Londrës. "U drejtohem miliona votuesve që votuan kundër daljes, veçanërisht të rinjve, që mendojnë se ky vendim mund t’i izolojë. E kundërta është e vërtetë. Nuk do t’i kthejmë shpinën Europës, jemi pjesë e Europës dhe fëmijët, mbesat dhe nipërit tanë i pret një e ardhme e ndritur si europianë", shtoi Johnson.

Me votën anti-BE në Britani janë shtuar zërat e përçarjes, që më të fortë dëgjohen nga Skocia dhe Irlanda e Veriut. Kjo nuk e trembe Johnson. "Kjo nuk do të thotë që Britania e Madhe do të jetë më pak e bashkuar apo më pak europiane", deklaroi ai. /albeu.com/
Shtuar më 24/06/2016, ora 14:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori