Johnson e vulos: Do të largohemi me 31 tetor
Britania e Madhe do të largohet nga Bashkimi Evropian më 31 tetor, pavarësisht çfarë, tha zëdhënësi i kryeministrit britanik Boris Johnson.

Zëdhënësi gjithashtu tha që Britania e Madhe do të vazhdojë të punojë për të kërkuar një marrëveshje daljeje me kolegët në Bashkimin Evropian, dhe se qeveria shpresonte që blloku të ndryshojë qëndrimin e tij në të ashtuquajturën prapavijë irlandeze.

Britania do të largohet nga BE në 31 tetor pavarësisht nga pasojat. Nuk ka ‘nëse’ ose ‘pse’. Ne duhet të rivendosim besimin në demokracinë tonë dhe të përmbushim premtimet e bëra për qytetarët. Politikanët nuk mund të zgjedhin që votat e kujt do të respektohen. Ata janë zotuar të respektojnë rezultatet e referendumit dhe ne duhet ta bëjmë atë “, tha një zëdhënës.

Nga ana tjetër, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva tha se KE ishte e hapur për bisedime me kryeministrin Johnson, në mënyrë që të shmangte një Brexit të rëndë që mund të shkaktojë një rënie të madhe ekonomike.

Megjithatë, ajo tha, një marrëveshje britanike-BE mbi Brexit tashmë është arritur.

“Por ne jemi të hapur për të diskutuar deklaratën politike”, tha Andreeva.
Shtuar më 05/08/2019, ora 16:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori