Jo vetëm "koka", kartelet meksikane po trafikontë drurin e veçantë
Një kartel i ri brutal meksikan i drogës po masakron fshatarët ndërsa po tenton të ndërtojë biznesin e tij në një luftë për pushtet që nga rrëzimi i El Chapos.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kartelet meksikane po diversifikohen dhe po merren edhe gjëra tjera si droga, pasi po ndryshojnë taktikat për të mposhtur autoritetet.

Në këtë drejtim bëhet e ditur se disa grupe kriminale janë zhvendosur në sektorin e minierave, përfshirë eksportin e hekurit, ndërsa një kartel i ri vrasës, i quajtur Los Tena, po merret me një dru në zhdukje.

Los Tena po tregton në mënyrë të paligjshme drurin Sangualica në Kinë, ku vlerësohet shumë dhe një metër kub mund të shesësh për gati 2,000 dollarë.

Bëhet fjalë për drurin që kryesisht përdoret për panele në jahte, instrumente muzikore dhe makina luksoze.

Siç bëhet e ditur, Los Tena “sicarios”, vrasësit, kanë detyruar fermerët të lënë tokën e tyre për të marrë drutë dhe kanë vrarë këdo që i ka kundërshtuar.

Banda e etur për gjak udhëhiqet nga Fernando Cruz Mendoza, El Tena, i cili ishte një mbret në kartelin e Papunëve Templar të pangopur, dhe tani ka ngritur bandën e tij vdekjeprurëse.

Pronari i tokës Luis Olazcon Mendoza, 61 vjeç, nuk pranoi të dorëzohej në Los Tena dhe ai u vra brutalisht me trupin e tij të djegur.

Vëllai i tij Filemon Olazcon tha se si familja e tij është shkatërruar nga karteli pasi pjesa tjetër janë detyruar të ikin.

Ai shtoi se druri është bërë një “shteg i vdekjes”.

Joaquin “El Chapo” Guzman, u dha me burgburg nga një gjykatë amerikane në fillim të këtij viti.

Në mungesë të tij, karteli Jalisco Nuevo Generacion ka bërë rrugëdalje të mëdha në luftën e hapur për terren.

Në shtetin e Michoacan ata po konkurrojnë me mbetjet e ish kalorësve Templar – si Los Tena – dhe grupe të tjera duke përfshirë familjen Michoacana dhe Los Viagra.
Shtuar më 16/09/2019, ora 09:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori