Jemen, sulmohet autobusi me nxënës, shkon në 50 numri i viktimave
Të paktën 29 fëmijë janë vrarë dhe 30 janë plagosur në një sulm ajror të të udhëhequr nga koalicioni Saudit në Jemen, raportohet nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

Fëmijët po udhëtonin në një autobus që u godit në një treg në Dahyan, në krahinën veriore të Saada.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga lëvizja rebele Houthi tha se numri i të vdekurve ishte 43 dhe tha se 61 persona u plagosën.

Koalicioni, i cili po mbështet qeverinë e Jemenit në një luftë me Houthin, tha se veprimet e saj ishin "të ligjshme".

Ajo këmbëngul se nuk i qëllon qëllimisht civilët, por grupet e të drejtave të njeriut e kanë akuzuar atë për tregje bombardimi, shkolla, spitale dhe zona banimi.

Pleqtë e fiseve të Jemenit thanë për Associated Press se autobusi u godit pasi kalonte nëpër tregun Dahyan dhe se po transportonte civilë vendas, duke përfshirë edhe shumë fëmijë të shkollës.

Një përfaqësues nga 'Save the Children' tha se fëmijët po ktheheshin përsëri në shkollë nga një piknik, kur shoferi i autobusit të tyre u ndal për të marrë një pije.

Mjeti ishte i palëvizshëm kur ndodhi sulmi, shtoi ai.

ICRC tha se një spital në Saada kishte marrë trupat e 29 fëmijëve, të gjithë nën moshën 15 vjeç dhe 48 të lënduarve, mes tyre 30 fëmijë.

Vazhdimisht u dërguan furnizime shtesë në spital për të përballuar fluksin e pacientëve.

Televizioni Al-Masirah i drejtuar nga Houthi raportoi se 47 persona u vranë dhe 77 u plagosën dhe transmetuan imazhe që tregonin trupat e disa fëmijëve të vegjël, disa prej të cilëve mbanin uniformën e shkollës.
Shtuar më 09/08/2018, ora 23:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori