Japonia mbyll reaktorin e fundit bërthamor
Japonia do të mbyllë reaktorin e fundit bërthamor, duke mos pasur asnjë afat kohor për kohën se kur do të kthehet në funksion.

Reaktori 4 në Ohi do të ndalojë prodhimin e energjisë elektrike në orët e para të së hënës.

Analistët parashikojnë që Japonia të qëndrojë pa energji bërthamore së paku deri në dhjetor, shkruan Rel.

Ndërgjegjësimi kundër energjisë bërthamore është rritur në shkallë kombëtare pas krizës bërthamore të Fukushimës në vitin 2011.

Para aksidentit, i cili është shkaktuar nga një tërmet dhe cunami masiv, reaktorët bërthamorë të Japonisë kanë prodhuar rreth 30 për qind të energjisë elektrike. /albeu.com/
Shtuar më 15/09/2013, ora 16:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori