Japonia kufizime energjie deri në fund të prillit
Tsunami
Për shkak të tërmetit dhe të shpërthimit në centralin bërthamor, Fukushima 1 vendi do të vuajë mungesën e pjesëshme të energjisë elektrike, deri në fund të muajit prill, lajmëroi Kryeministri japonez, Naoto Kan.

Kryeministri japonez saktësoi se kufizimet do të përfshijnë të gjithë territorin e vendit, duke përfshirë këtu edhe kryeqytetin, Tokio.

Ndërkohë, ambasada franceze në Japoni, u ka bërë thirrje qytetarëve të saj të lënë vendin aziatik nga rreziqet që lidhen pas tërmetit, por edhe nga mundësia e një prekjes prej rrezatimit bërthamor. /albeu.com/
Shtuar më 13/03/2011, ora 16:00

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori