Ja si shkatërron bomba atomike (VIDEO)
Pamje nha shpërthimi në Hiroshima
65 vjet më parë, me 6 gusht me orë lokale 8:15, avioni i Forcave Ushtarake Amerikane "Enola Gay" i tipit B-29, hodhi në Hiroshimë bombën atomike të emëruar "little boy". Me 9 gusht në orën 11:02 në Nagasaki u hodh bomba tjetër me emrin "Fat Man".

Bomba atomike "little boy" e barazvlefshme me një bombë me peshë 15 ton TNT, është përdorur për herë të parë gjatë gjithë historisë njerëzore në Hiroshimë dhe sipas të dhënave zyrtare ka shkaktuar vdekjen e 140.000 vetave dhe rrezatimin e qindra mijëra të tjerëve.

60% e qytetit është fshirë nga harta ndërsa mbi qytet u formua një mjegull rrezatimi me siperfaqe 13 km.

Po ilustrojme lajmin me dy video të shkeputura nga nje film i cili më së miri paraqet shpërthimet në Hiroshima dhe Nagasaki. (albeu.com)

Shikoni videot:http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=5394321372038114623&hl=en&fs=true type=application/x-shockwave-flash allowFullScreen="true">

http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=-4788315339995537465&hl=en&fs=true type=application/x-shockwave-flash allowFullScreen="true">

Ja si dukej Hiroshima pas shpërthimit:

Shtuar më 07/08/2011, ora 17:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori