Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti në Kukës
Ja si shkaterron bomba atomike
Albeu.com
Sot, 63 vjet me pare, me ore lokale 8:15, avioni i Forcave Ushtarake Amerikane "Enola Gay" i tipit B-29, hodhi ne Hiroshime bomben atomike te emeruar "little boy - femiu i vogel" dhe si pasoje ...Kjo bombe atomike e barazvlefshme me nje bombe me peshe 15 ton TNT, eshte perdorur per here te pare gjate gjithe historise njerezore ne Hiroshime dhe sipas te dhenave zyrtare ka shkaktuar vdekjen e 140.000 vetave dhe rrezatimin e qindra mijeva te tjereve.

60% e qytetin eshte fshire nga harta ndersa mbi qytet u formua nje mjegull rrezatimi me siperfaqe 13 km.

Po ilustrojme lajmin me dy video te shkeputura nga nje film i cili me se miri paraqet shperthimet ne Hiroshima dhe Nagasaki. (albeu.com)

Shtuar më 08/08/2008, ora 02:51
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori