Ja dëmet që shkaktoi tërmeti në Zenlandën e Re (FOTO & VIDEO LAJM)

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 ballë goditi sot Zenlandën e Re.

Sipas medieve ndërkombëtare mësohet se epiqendra e tërmetit ishte 91 km nga Christchurch, qyteti më i madh në Ishullin Jugor të vendit.
Vetëm 2 orë pas tërmetit një cunam goditi më pas vendin.

Nuk dihet ende për shkallën e dëmeve dhe për numrin e të lënduarve.

Autoriteti i Mbrojtjes Civile të Zelandës së Re i ka këshilluar banorët e bregdetit lindor që të zhvendosen në vende më të larta.

Jon Key, kryeministri i vendit ka shkruar në "Twitter" se mbrojtja civile është duke monitoruar ndikimin e tërmtit, raporton "BBC".

Një tërmet i vitit 2011 në Christchurch la të vdekur 185 persona./albeu.com/

Shtuar më 13/11/2016, ora 15:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori