Ja 10 ngjarjet më të rëndësishme të botës që po ndodhin aktualisht
Sapo ka nisur viti i ri 2015 dhe bota nis të lëvizë e krijohen ngjarje.

Këto janë 10 ngjarjet më rëndësishme që po ndodhin aktualisht në botë

1. Zëvendës ministri i jashtëm, Hossein Amir Abdollahian, ka thënë se Arabia Sauditë po bën një gabim të madh që nuk po ndërmerr hapa më të mëdhenj në mbrojtjen e naftës.

2. Shpëtimi i pasagjerëve në Norman Atlantic, ka marrë disa orë kohë për shkak të erërave të forta.

3. 37 persona kanë vdekur në Shanghai duke festuar Vitin e Ri.

4. Një studim i ri për kancerin, ka zbuluar se 65 per qind e rasteve, shkaktohen nga “sëmundjet e zakonshme” dhe jo nga gjërat sic është duhani.

5. 33 mijë viktima janë shënuar në Siri vetëm në vitin 2014.

6. SHBA’të dhe Korea e Veriut, po vazhdojnë “luftën” për shkak të filmit “The Interview”.

7. Ish guvernatori i Neë York’ut, Mario Cuomo, ka vdekur në moshën 82 vjecare.

8. Ekonomisti dhe autori francez, Thomas Pikkety, ka refuzuar të marr një cmim nga qeveria franceze, pasiqë ka thënë se “nuk është detyrë e qeverisë të ndajë cmime nderi”.

9. Lideri i Koresë së Jugut, Kim Jon Un, ka thënë se është i gatshëm për “bisedime të nivelit më të lartë” me Korenë e Jugut.

10. Presidenti i Sierra Leone i është drejtuar kombit të tij që të gjithë të bëjnë lutje për viktimat e Ebolës./albeu.com/Shtuar më 05/01/2015, ora 09:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori