Izraeli bllokon anijet me ndihma që ishin nisur drejt Gazës
Anijet e deklaruara si të humbura para pak orësh nga aktivistë të drejtave të njeriut janë bllokuar nga Forcat detareIzraelit. Ky lajm bëhet i ditur nga një deklarate e ushtrisë izraelite.

Sipas tyre “Ushtarët e marinës izraelite kanë hyrë në këto anije, të cilat ishin duke shkuar drejt Rripit të Gazës duke tentuar të thyejnë një bllokadë detare që është në fuqi në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”.

Ndërkohë që anijet kanadeze “Tahrir” dhe ajo irlandeze “Saoirse” tani po udhëzohen për në portin izraelit Ashdod./albeu.com/
Shtuar më 04/11/2011, ora 17:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori