ISIS vazhdon të shuhet, shkatërrohet në Afganistan
Dhjetëra luftëtarë të grupit militant Shteti Islamik (IS) janë dorëzuar te forcat afgane, pas luftimeve intensive midis tyre dhe talibanëve në provincën Javzjan të Afganistanit.

Shefi i policisë lokale, Faqeer Mohammad Jawzjani, i tha Radios Evropa e Lirë se së paku 200 militantë janë dorëzuar në qarkun Darzab, që nga nata e kaluar.

Jawzjani tha se bastioni kryesor i Shtetit Islamik në veri të Afganistanit është tani nën kontrollin e talibanëve, të cilët kanë luftuar grupin e tyre rival për disa javë.

Nuk ka pasur komente të menjëhershme nga talibanët apo Shteti Islamik.

Qeveria e Afganistanit, e mbështetur nga Perëndimi, është duke luftuar talibanët, Shtetin Islamik dhe grupet e tjera militante që nga tërheqja e shumicës së trupave të NATO-s në vitin 2014.

Të martën, së paku 15 vetë u vranë në qytetin lindor të Xhalalabadit, kur persona të armatosur sulmuan një ndërtesë qeveritare.


Shtuar më 01/08/2018, ora 10:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori