Ish oficeri i ushtrise Jugosllave akuzohet per krime lufte
Albeu.com
Një gjykatë serbe ka ngritur akuza kundër një ish oficeri të ushtrisë jugosllave për krime lufte në lidhje me ekzekutimin në vitin 1991 të 200 të burgosurve të luftës, pasi ushtria kishte marrë qytetin kroat të Vukovarit.Prokurorët serbë thonë se 45 vjeçari Damir Sireta dyshohet të ketë marrë pjesë në vrasjen e të burgosurve kroatë të marrë nga një spital i Vukovarit dhe të ekzekutuar në një fermë derrash jashtë qytetit. Autoritetet në Norvegji e arrestuan Siretën në vitin 2006 dhe e ekstraduan atë në Serbi në maj. (QIK)
Shtuar më 21/10/2008, ora 20:19
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori