Irani rrëzoi me raketa avionin ukrainas, 176 të vdekur
Irani gabimisht goditi aeroplanin ukrainas që u rrëzua të Mërkurën pranë Teheranit me 176 persona në bord, kanë raportuar mediat amerikane.

Zyrtarët amerikanë thonë se ata besojnë se Boeing 737-800 i “Ukrainian Airlines International” u godit nga një raketë.

Ukraina më herët tha se po hetonte nëse një sulm raketash kishte rrëzuar aeroplanin, por Irani e përjashtoi këtë mundësi.

Rrëzimi erdhi vetëm disa orë pasi Irani kreu sulme me raketa në dy baza ajrore që strehonin forcat amerikane në Irak.

Mediat amerikane duke cituar inteligjencën amerikane, thanë se një satelit zbuloi “goditjet” me infra të kuqe, të dy lëshimeve të raketave, të ndjekura nga një tjetër goditje e një shpërthim.

Ndërkohë, Neësëeek citoi një Pentagon dhe një zyrtar të lartë të inteligjencës amerikane, si dhe një zyrtar të inteligjencës irakene, duke thënë se ata besonin se avioni ukrainas u godit nga një raketë Tor e prodhuar nga Rusia.

Presidenti amerikan Donald Trump të enjten tha se “kam dyshimet e mia” mbi aeroplanin.

“Dikush mund të ketë bërë një gabim,” tha ai, shkruan abcnews.al.

Mes tensioneve të rritura për vrasjen nga SHBA e gjeneralit të lartë iranian Qasem Soleimani më 3 janar, Irani ka thënë se nuk do t’i dorëzojë regjistruesit e fluturimit të kutisë së zezë të rikuperuar tek Boeing, tek prodhuesit e aeroplanit.

Sipas rregullave globale të aviacionit Irani ka të drejtë të drejtojë hetimin, por duhet që edhe prodhuesit përfshihen.
Shtuar më 09/01/2020, ora 18:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori