Irani lëshon urdhër arresti për presidentin Trump
Irani ka lëshuar një urdhër arresti dhe i ka kërkuar Interpolit ndihmë në arrestimin e presidentit amerikan Donald Trump, dhe 36 zyrtarëve të tjerëve që beson se kryen sùlmin me dron që vráu një gjeneral të lartë iranian në Bagdad.

Prokurori i Teheranit Ali Alqasimehr tha të hënën se Trump, së bashku me më shumë se 30 të tjerë Irani akuzon për përfshirje në sulmin e 3 janarit që vrau gjeneral Qassem Soleimani, përballen me “akuza vrasjeje dhe terrorizmi”, njoftoi agjensia gjysmë zyrtare e lajmeve ISNA.

Alqasimehr nuk e identifikoi askënd tjetër që kërkohej përveç Trump, por theksoi se Irani do të vazhdojë të ndjekë ndjekjen e tij edhe pasi të mbarojë presidenca e tij.

Interpol, me qendër në Lyon, Francë, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Nuk ka të ngjarë që Interpoli ta pranojë kërkesën e Iranit pasi udhëzimi i tij për njoftime e ndalon atë të “ndërmarrë ndonjë ndërhyrje ose veprimtari të një natyre politike”.
Shtuar më 29/06/2020, ora 14:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori