Iran, arrestohen dhjetëra spiunë në agjencitë qeveritare
Forcat iraniane të sigurisë kanë identifikuar dhe arrestuar "dhjetëra spiunë" që punojnë në agjencitë qeveritare, sipas Ministrit të Inteligjencës Mahmoud Alavi.

"Njësia anti-spiunazh e ministrisë së zbulimit ka identifikuar dhe arrestuar me sukses dhjetëra spiunë në organe të ndryshme qeveritare", u citua Alavi nga agjencia e lajmeve ISNA të martën.

Ministri nuk ofroi detaje rreth arrestimeve apo identiteteve të spiunëve të dyshuar. Ai tha se ministria ka qenë në vëzhgim për shtetas të dyfishtë.

Shpallja e Alavi vjen pasi SHBA ka vendosur sanksiont mbi Teheranin pas tërheqjes së njëanshme të Presidentit Donald Trump nga marrëveshja bërthamore e JCPOA 2015. Më shumë sanksione janë planifikuar të hyjnë në fuqi në nëntor, dhe SHBA ka kërcënuar të ndëshkojë ndokënd në botë që bën biznes me Teheranin.

Irani ka reaguar duke zbuluar armë të reja në shtëpi, duke përfshirë një avion luftarak dhe një raketë balistike, si dhe duke thënë se flota e saj "kontrollon me vigjilencë" Ngushticën e Hormuzit. Rreth 18.5 milionë fuçi naftë bruto kalojnë nëpër ngushticë çdo ditë, në rrugën detare nga Gjiri Persik për në pjesën tjetër të botës.
Shtuar më 28/08/2018, ora 23:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori