E FUNDIT/ Kreu i opozitës komunikim të jashtëzakonshëm me median
Iraku dënon me vdekje 15 gra turke për anëtarësim në IS
Një gjykatë në Irak ka dënuar me vdekje 15 gra turke, pasi i ka cilësuar të fajshme për anëtarësimin e tyre në grupin militant, Shteti Islamik (IS).

Gjykata penale ka dënuar edhe një tjetër grua turke me burgim të përjetshëm për shkak se i është bashkuar grupit.

Gjyqatari, Abdul-Sattar al-Birqdar, ka thënë se gjykata ka marr këto vendime, “pasi ka vërtetuar se gratë janë pjesë e grupit terrorist ose janë martuar me qëllim që të ofrojnë informata logjistike për grupin apo t’iu ndihmojnë në kryerjen e sulmeve terroriste”.

Iraku ka ndaluar 560 gra dhe 600 fëmijë, të identifikuar si militantë apo të afërm të luftëtarëve të IS-it.

Në muajin janar, një gjykatë ka ndëshkuar me vdekje një grua gjermane për akuzat se ka ofruar informacion për militantët e IS-it, ndërsa një tjetër grua është dënuar po ashtu me vdekje të muajin shkurt.

Organizata Human Rights Watch ka e cilësuar vendimin, “të padrejtë”.

Qeveria irakiane ka shpallur fitore kundër militantëve të IS-it në muajin dhjetor, pasi ka larguar grupin nga zonat kryesore të cilat i ka kontrolluar nga viti 2014. /albeu.com/
Shtuar më 26/02/2018, ora 16:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori