Irak, ekzekutohen 17 të dënuar për vepra të rënda
Rreth 17 të dënuar janë ekzekutuar nga autoritetet iraniane duke e çuar në 51 numrin e ekzekutimeve për këtë vit. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Brendshme e cila njoftoi se këta persona ishin dënuar për terrorizëm, plaçkitje të armatosur, rrëmbim dhe vrasje.

Pas një pezullimi gjatë vitit 2003 në kohën e Sadam Hyseinit ekzekutimet kanë rinisur nga autoritetet e Irakut në vitin 2004 pasi sipas tyre dënimi me vdekje është i nevojshëm për të luftuar një valë të gjakderdhjes sektariane dhe sulmeve të kryengritësve. /albeu.com/
Shtuar më 01/02/2012, ora 18:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori