Inflacioni arrin kulmin në Eurozonë
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Inflacioni në eurozonë arriti në 0.5% në tetor, niveli më i lartë që nga qershori 2014 sipas "Eurostat".

Masat për të lehtësuar politikën monetare të Bankës Qendrore Evropiane duket të kenë filluar, ndërsa takimi i radhës i Këshillit Drejtues është planifikuar më 2 nëntor, por nuk do të miratohen vendimet për politikën monetare.

Përveç të dhënave mbi inflacionin, statistikat zyrtare të Eurostatit zbulojnë informacionet më specifike në lidhje me zhvillimin ekonomik të Eurozonës.

Në tremujorin e tretë të vitit Bashkimi Monetar Evropian pati rritje ekonomike prej 1.6% në vit dhe 0.3% në baza tremujore.

Në të njëjtën kohë euro ka shënuar rënien më të madhe mujore kundrejt dollarit që nga maji për shkak të spekulimeve që Banka Qendrore do të vazhdojë të ulë politikën monetare, ndërkohë që Rezervat Federale në SHBA mund të rrisin normat e interesit deri në fund të vitit. /albeu.com/
Shtuar më 01/11/2016, ora 13:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit.

Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.

Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit. Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.