Imazhi i tmerrshëm që tregon historinë e tragjedisë dhe neglizhencës në Mosul (FOTO LAJM)

Trupi i një vajze që qëndron midis rrënojave në qytetin e vjetërMosulit po trondit opinionin publik.

Është e vështirë të thuash se kush është vajza, apo sa kohë ka që qëndron aty.

Por imazhi i saj është një simbol tragjik i çmimit që Mosuli pagoi për çlirimin, përcjell albeu.com

Imazhi tronditës, i marrë nga një video e filmuar në qytetin e vjetërMosulit ndërkohë shumë prej të vdekurve mbeten midis rrënojave, pasi vendasit presin për ndihmë për t'i nxjerrë nga aty.

Dr. Bashar al-Khafaji tha se trupi i vajzës ishte nxjerrë nga gërmimet të organizuara nga vendasit në zonën Al-Makkaëi të qytetit të vjetër.

"Erë është e padurueshme nga numri i madh i trupave të shpërndara në rrugë dhe shtëpi. Trupat ishin me dhjetra fëmijë dhe gra", tha ai.

Të paktën 2,521 civilë u vranë dhe 1,673 të plagosur gjatë operacionit të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Mosul - shifrat e konsideruara "minimale absolute" nga OKB.

Pavarësisht se e përshëndetën operacionin e saj të Mosulit si një triumf i madh ushtarak dhe humanitar, koalicioni i udhëhequr nga SHBA ka munguar në mënyrë të dukshme nga qyteti, sipas vendësve, të cilët thonë se nuk ka forca koalicioni tani të gatshëm për të ndihmuar në terren, sepse "ata janë të frikësuar për të ardhur këtu, "duke lënë banorët vetëm, ndërsa përpiqen të kthehen në jetën normale. /albeu.com/

Shtuar më 05/02/2018, ora 16:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori